Vaatamisväärsused

Saulepi piirkonna looduskompleksid: Vaiste lahte suubub Kolga oja (kogupikkus 17 km, valgala 73,5 km2), mis oma alamjooksul on kujundanud läbi luitemänniku kulgeva jõeoruga kauni maastiku. Piirkonda jäävad ka kaks järve – Vaiste Suurjärv ja Vaiste Umbjärv, mis on kinnikasvavad, suuremas osas õõtsikuga kaetud soojärved. Seal pesitseb ka looduskaitsealune apteegikaan. Siin asub ka Vaiste ohvrikivi (ka Vaiste arstikivi, Vaiste imekivi, Tedremaa ohvrikivi) – suur graniidist rändrahn, mille lõunaküljel on taskulaadne lõhesüvend. Rahvapärimuse järgi arstivate omadustega. Sõmeri-Raespa rannikumaastikus vahelduvad üleujutatavad alad kõrgemate rannavallide ja luidetega. Piirkond on rikas pärandkultuurmaastike poolest. Rannikupiirkonnas on 8 laidu, neist suuremad on Kõrgessaar (83 ha), mis on Pärnu maakonna suuruselt kolmas saar ja Rootsiku laid (16 ha). Kolga oja luitemaastik jääb piirkonna kirdeossa, Kolga oja (jõe) mõlemale kaldale. Kolga oja  on kogu Lääne-Eesti jaoks unikaalselt kõrgete liivakallastega, seal on elupaiga leidnud jõevähk ja jõeforell, ojal käib toitumas must toonekurg. Luitemaastik on kauni männimetsaga kaetud .

Matsi rand on Pärnumaa lääneosa tuntuim ja kauneim supelrand, millel on lauge ja liivane põhi. Randa piirab liivaluidetel kasvav ilus rannamännik.

Matsi sadam
Matsi rand. Foto Elen Juurma saidilt puhka Eestis

Matsi sadam. Sadamakompleks on praeguseks üpris halvas seisukorras. Samas saab külastaja suurepärase ettekujutuse, milline nägi välja kalasadam eelmise sajandi keskpaigas. Sadama kõrval asub ainulaadne vanade paatide surnuaed.

Õhu luited ja ohverdamiskoht – luiteahelik Õhu külas. Hiielaane ohverdamiskoht, mis pärit II aastatuhandest. Vastavalt legendile asub Õhu metsas katkuaegne surnuaed.

Saulepi seltsimaja on ehitatud 1932. aastal koolimajaks. Praegu on majas raamatukogu ja küla kooskäimiskoht, kus käib usin seltsitegevus. Seltsimaja lähedal on ka kiige- ja jaanituleplats, kus Kulli küla noored ja vanad suvel koos käivad. Sealsamas asub ka pallimänguplats.

Mööda vana Matsi teed alla minnes jõuab Saulepi mõisa ja pargini, mis mõlemad on pikemat aega hooldamata olnud. Puidust mõisahoone on tänaseks väga troostitus olukorras.

Rädi külas asub Kulli palvela ja kahekordse olümpiavõitja Kristjan Palusalu sünnikodu Looritsa talu, millest on alles vaid taluase.

Sõmeri poolsaare üks vaatamisväärsusi on Sõmeri tuletorn, ehitatud 1953. a.

Saulepi piirkonnas on filmitud mitmeid tuntud eesti filme: “Karge meri”, “Mehed ei nuta”, “Tuletorn”, “Tütarlaps mustas” jpt. 2009.a. filmiti Saksamaaga koostöös mängufilm „Poll“

Mere äärde, Saulepi külla, on püstitatud linnuvaatlusplatvorm ning riigimaantee ja Matsi tee ristmikul paikneb Kihnu Väina Merepargi infostend.